dnes je 12.7.2025

Input:

27/2011 Z.z., Vyhláška Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky, ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Špačinsko-nižnianske polia

27/2011 Z.z.
VYHLÁŠKA
Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky
z 1. februára 2011,
ktorou sa vyhlasuje Chránené vtáčie územie Špačinsko-nižnianske polia
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky podľa § 26 ods. 6 zákona č. 543/2002 Z.z. o ochrane prírody a krajiny ustanovuje:
§ 1
(1)  Vyhlasuje sa Chránené vtáčie územie Špačinsko-nižnianske polia (ďalej len „chránené vtáčie územie”) na účel zabezpečenia priaznivého stavu biotopov druhu vtáka európskeho významu a sťahovavého druhu vtáka sokola rároha a zabezpečenia podmienok jeho prežitia a rozmnožovania.
(2)  Chránené vtáčie územie sa nachádza v okrese Trnava v katastrálnych územiach Bohunice, Bučany, Dolná Krupá, Dolné Dubové, Horné Lovčice, Jaslovce, Kátlovce, Malé Brestovany, Malženice, Paderovce, Radošovce, Špačince, Trnava a Veľké Brestovany a v okrese Piešťany v katastrálnych územiach Dolné Dubovany, Dolný Lopašov, Horné Dubovany, Chtelnica, Nižná, Rakovice, Ťapkové, Veľké Kostoľany a Veselé.
(3)  Chránené vtáčie územie má výmeru 5533,5300 hektára; hranice chráneného vtáčieho územia sú vymedzené v prílohe.
§ 2
(1)  Za činnosti, ktoré môžu mať negatívny vplyv na predmet ochrany chráneného vtáčieho územia, sa považuje vykonávanie mechanizovaných prác pri poľnohospodárskej činnosti a pri hospodárení v lese1) okrem ich vykonávania v súvislosti s plnením povinností pri ochrane lesa2) alebo vykonávanie rekultivácie pozemkov v blízkosti hniezda sokola rároha od 1. marca do 30. júna, ak tak určí obvodný úrad životného prostredia.
(2)  Obmedzenie výkonu činností podľa odseku 1 sa určí každoročne do 31. októbra podľa stavu obsadenosti známych hniezd a hniezdisk v roku, ktorý predchádza roku, v ktorom sa obmedzenie uplatňuje, alebo ak sa po určení takéhoto obmedzenia preukážu nové skutočnosti odôvodňujúce potrebu jeho uplatnenia.
§ 3
(1)  Mapy, v ktorých sú zakreslené hranice chráneného vtáčieho územia, sú uložené na Ministerstve životného prostredia Slovenskej republiky, na Krajskom úrade životného prostredia v Trnave, na Obvodnom úrade životného prostredia v Trnave a na Obvodnom úrade životného prostredia v Piešťanoch.
(2)  Chránené vtáčie územie sa zapíše do katastra nehnuteľností na základe návrhu, ktorého prílohou je vektorový geodetický podklad obsahujúci líniu hranice chráneného vtáčieho územia.
§ 4
Táto vyhláška nadobúda účinnosť 15. februára 2011.
 
József Nagy v. r.
 
Príloha k vyhláške č. 27/2011 Z.z.
VYMEDZENIE HRANÍC CHRÁNENÉHO VTÁČIEHO ÚZEMIA
Chránené vtáčie územie je vymedzené v teréne podľa katastrálnych máp so stavom katastra nehnuteľností k 1. januáru 2010, z ktorých bola hranica chráneného vtáčieho územia prenesená do Základnej mapy Slovenskej republiky v mierke 1 : 50 000 tejto nomenklatúry:
35 - 31 Trnava
35 - 32 Trnava
35 - 33 Trnava
35 - 34 Trnava
Vonkajšia hranica
Hranica chráneného vtáčieho územia v severnej časti obchádza zastavané územie obce Dolný Lopašov, pokračuje na východ hranicami pozemkov nepriamym smerom, schádza Kočínskym potokom na západný okraj zastavaného územia obce Dubovany a pokračuje juhozápadným smerom na horný okraj zastavaného